Sohbete Giriş

Sohbet Odaları

Sizlere özel odalarımızla rahatca ve güvenlice sohbet etmenizi saglamak görevimiz.TekMirc.Com Sohbet ve Chat Sitesi daha güzel, özgür chat yapmanız için burada.

admin Ocak 12 2023

Chrome’a yeni gizli özellik: Düşük güç modu, ne işe yarıyor?

Günümüzde Google Chrome hala en tanınan web tarayıcısı olmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarınn büyük kısmı Chrome kullanıyor ve herkes onun bilgisayarın pili için ne kadar aç olduğunu da biliyor. Ne kadar çok sekme açar ve ne kadar çok eklenti yüklerseniz, Chrome o kadar çok güç çekiyor.

Neyse ki Google, nihayet tek adımda etkinleştirebileceğiniz resmi bir “düşük güç modu” tahlilini uygulamaya koydu. Chrome 108 sürümünde “Enerji Koruma” özelliğini kaldıran Google, bu yeni seçenek sayesinde art plan aktivitesini, görselleri ve kare suratını minimuma indirip pilinizi müdafaayı hedefliyor. Bu üç bileşen sınırlandığında, performansta da bir değişiklik görülmesi kaçınılmaz. Animasyonlar ve sayfa kaydırmada takılmalar yaşanabilir. Fakat bu, şayet laptopun pili daha uzun dayanacaksa, katlanılabilir bir durum olacaktır.

Bununla birlikte, bu özellik çok yeni olduğu için Energy Saver’ın gerçekte ne kadar pil tasarrufu sağlayacağı belirli değil.

Chrome 108’de Düşük Güç Modu nasıl aktifleştirilir?

İlk adım, Chrome’u 108 sürümüne güncellemek. Otomatik olarak güncellenmediyse, sağ üst köşedeki üç noktayı tıklayıp Yardım > Hakkında‘yı seçerek Windows, Mac yahut Linux’ta güncellemeyi yapabilirsiniz.

Daha sonra biraz araştırma yapmanız gerekecek, zira Google (henüz) yeni seçeneği kullanıcı dostu bir hale getirmedi. Tarayıcının adres satırında chrome://flags yazıp Enter tuşuna basın. Gelecek olan sayfada “battery” aramasını yaparak “Enable the battery saver mode feature in the settings” ayarını bulun. Bu ayarı Enabled durumuna getirin. Sonrasında “Relaunch” düğmesine basarak tarayıcıyı yine başlatın. Bundan sonra, Ayarlar kısmına geldiğinizde “Performans” kısmının altında “Enerji Tasarrufu” seçeneğini göreceksiniz.

Buradan iki seçeneğiniz var: Dizüstü bilgisayarınız yüzde 20 pil düzeyine ulaştığında Güç Tasarrufunu aktifleştirebilir ya da dizüstü bilgisayarınız fişten çekildiğinde bu özelliği açık tutmayı seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medyadan Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

music Radyo'nu aç, Müzigin Keyfine bak.